Category Archives: Sepsa

Sepsa u noworodka

Sepsa – wywołująca strach graniczący z paniką – jest przyczyną wielu nieporozumień. Jedną z podstawowych kwestii jest fakt, iż posocznica nie jest zaraźliwa, a jej występowanie nie jest na szczęście tak częste, jak wynikałoby z niektórych doniesień prasowych. Czym jest sepsa?

Sepsa u dzieci

Organizm dzieci jest szczególnie wrażliwy. Przez kilkanaście lat stopniowo się rozwija, by osiągnąć pełną dojrzałość. To z tego powodu większość infekcji u dzieci ma przebieg cięższy niż u dorosłych i stanowi dla nich większe zagrożenie. Jednym z najgroźniejszych jest właśnie sepsa.

Przyczyny sepsy

Sepsa (posocznica) to nie choroba – tym mianem nazywa się objawy towarzyszące odpowiedzi immunologicznej organizmu na zakażenie. Dokładne przyczyny sepsy nie są znane, jednak istnieją czynniki, które mogą wpłynąć na jej wystąpienie. Jakie są przyczyny sepsy i czy można coś zrobić, by uniknąć tego „schorzenia”?

Objawy sepsy u dzieci

Sepsa budzi często bardzo negatywne uczucia. Kojarzona jest z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, które stanowią zagrożenie dla życia. Czy tak jest zawsze? Okazuje się, że nie, ponieważ to schorzenie często nie występuje gwałtownie, ale przez pewien czas się rozwija. Sepsa objawy u dziecka w każdym przypadku może dawać nieco różne.

Objawy sepsy

Sepsa to jedna z najniebezpieczniejszych chorób, atakuje nagle i rozwija się bardzo szybko, atakując cały organizm. Dziesięć lat temu jej śmiertelność wynosiła ponad 50%. Dzięki podjętym działaniom przez organizacje międzynarodowe zmniejszyła się do 30%. Nadal jest to jednak ogromne zagrożenie, tym bardziej, że liczba zachorowań wzrasta.

Leczenie sepsy

Sepsa jest zespołem bardzo niebezpiecznych objawów zakażenia. Nazywana jest również posocznicą lub uogólnionym zakażeniem organizmu. Leczenie sepsy samodzielnie nie jest możliwe – zbagatelizowanie objawów doprowadza do śmierci osoby cierpiącej na to schorzenie. W jaki sposób objawia się sepsa i jak można ją leczyć?