Sepsa u dzieci

Sepsa u dzieci
5 (100%) 10 głosy
Organizm dzieci jest szczególnie wrażliwy. Przez kilkanaście lat stopniowo się rozwija, by osiągnąć pełną dojrzałość. To z tego powodu większość infekcji u dzieci ma przebieg cięższy niż u dorosłych i stanowi dla nich większe zagrożenie. Jednym z najgroźniejszych jest właśnie sepsa.

Co to jest sepsa

Naturalną reakcją organizmu jest obrona przed czynnikami mogącymi wywołać infekcję. Z niewiadomych przyczyn czasami ta reakcja jest nadmierna i wyprodukowana ilość przeciwciał jest zbyt duża i powoduje stan zapalny organizmu. Tak jest właśnie w przypadku sepsy.

Zakażenie bakteriami, wirusami lub grzybami powoduje nadmierną produkcję cytokin we krwi, za pomocą której rozprowadzane są po całym organizmie. Cytokiny mogą powodować powstawanie mikrozakrzepów, które blokują dopływ utlenionej krwi do narządów. W rezultacie przestają one prawidłowo funkcjonować, w skrajnych przypadkach dochodzi do ich trwałego uszkodzenia.

Sepsa u dzieci

Sepsa u dzieci ma bardzo podobny przebieg, jak u dorosłych, ale spowodowana jest przede wszystkim przez pneumokoki i meningokoki. Stąd jej przebieg jest bardziej gwałtowny, zwłaszcza w przypadku sepsy meningokokowej. To ona też stanowi największe zagrożenie dla życia.

Przypadki sepsy u dzieci w przedszkolu lub w szkole często wywołują panikę wśród rodziców. Wynika ona z troski o zdrowie dziecka i nieświadomości. Sepsa nie jest samoistną chorobą lecz reakcją organizmu wywołującą ogólny stan zapalny. Nie można się nią zarazić, a więc dziecko z sepsą nie stanowi większego zagrożenia. Można natomiast zarazić się pneumokokami lub meningokokami, które wcale nie muszą wywołać sepsy.

W wieku przedszkolnym do 60% dzieci jest nosicielami pneumokoków bez żadnych objawów chorobowych, w przypadku meningokoków jest to ok. 20%. Nie wiadomo z jakich powodów mogą wywołać sepsę, pewien wpływ ma na to indywidualna odporność organizmu.

Sepsa u dzieci – objawy

Objawy sepsy u dzieci są bardzo podobne, jak u dorosłych, tyle że występują z większym nasileniem. U dzieci każde odstępstwo od normy stanowi powód do zaniepokojenia i powinno rozpocząć szczególną obserwację.

Pierwsze objawy sepsy przypominają ciężkie przeziębienie lub grypę:

 • gorączka powyżej 38,5 stopni Celsjusza lub spadek temperatury ciała poniżej 36 stopni,
 • ból gardła, mięśni,
 • ogólna apatia i osłabienie.

Oczywiście należy skonsultować się z lekarzem, który może potwierdzić stan zapalny górnych dróg oddechowych lub po wykryciu dodatkowych objawów stwierdzić sepsę. W tym wypadku konieczne jest leczenie szpitalne, a szybkie podanie antybiotyku jest podstawowym warunkiem powodzenia leczenia, ponieważ u dzieci sepsa rozwija się w zawrotnym tempie i powoduje nieodwracalne zmiany. Śmiertelność z powodu sepsy wśród dzieci wynosi 7%.

Profilaktyka sepsy

Nie ma szczepionki na sepsę, więc nie możemy się trwale przed nią zabezpieczyć. Sepsa u dziecka najczęściej wywoływana jest przez pneumokoki i meningokoki, dlatego najlepszą profilaktyką są szczepienia przeciwko tym szczepom bakterii, które znacznie zmniejszają ryzyko zachorowań. Niestety nie są refundowane przez NFZ i trzeba za nie zapłacić.

2 thoughts on “Sepsa u dzieci

 1. Irek

  Nie ma co panikować. Sepsa u dzieci się zdarza, ale wcale nie jest tak, że każdy przypadek to już niechybna śmierć. To media rozbuchały takie przekonanie, a fakty są takie, że sepsa u dziecka jest całkowicie uleczalna chyba że się jej po prostu nie leczy. Oczywiście to wina lekarzy, ale jest coraz mniej lekarzy, którzy nie wiedzą co to jest sepsa, bo w pewnym sensie zrobiła się ona „modna”.

  Reply
 2. wabik

  Wolę taką modę niż każdą inną. Skoro dzięki temu sepsa u dzieci jest znacznie lepiej i szybciej wyleczalna, to dla mnie najlepsza moda, jaka mogła się kiedykolwiek zacząć i przytrafić. W ogóle dobrze by było, gdyby nie tylko w przypadku sepsy u lekarzy była moda na samorozwój.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − 57 =