Przyczyny i leczenie bezsenności

Przyczyny i leczenie bezsenności
5 (100%) 2 głosy

Brak snu lub częste budzenie się to narastający problem społeczny i medyczny. Do poradni specjalistycznych zgłaszają się coraz młodsze osoby. Choć ryzyko wystąpienia bezsenności nadal rośnie wraz z wiekiem, to jednak średni wiek pacjentów gabinetów lekarzy, zajmujących się tym problemem, systematycznie spada.

Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele. Mogą mieć na nią wpływ zarówno czynniki psychologiczne, jak i bardziej prozaiczne powody, takie jak niekomfortowe warunki wypoczynku czy też nieprawidłowa dieta. Nie bez znaczenia jest również nasz styl życia i usilne dążenie do osiągania celów zawodowych, naukowych czy prywatnych, kosztem własnej wewnętrznej stabilizacji. Wszystko to może powodować nadmierny stres, który jest punktem wyjściowym dla wielu schorzeń i stanów patologicznych.

Bezsenność w ciąży

Rzecz jasna, występuje również szereg naturalnych stanów fizycznych i psychicznych, które sprzyjają rozwojowi bezsenności. Mocno narażone na jej występowanie są brzemienne kobiety. Bezsenność w ciąży to nic nadzwyczajnego i może dotykać nawet ponad połowy kobiet spodziewających się dziecka. Z jednej strony okres oczekiwania na poród to czas zaburzeń hormonalnych i zmiany trybu dotychczasowego życia. Jednocześnie jest to również czas, w którym nasilają się dolegliwości bólowe i problemy fizyczne. Rosnący brzuch powoduje pewne problemy z przemieszczaniem, jest też wyjątkowo obciążający dla kręgosłupa. Ból często jest na tyle silny, że powoduje problemy z zaśnięciem, bądź też przyczynia się do częstego budzenia w trakcie snu.

Czytaj też: http://szybkisen.net.pl/skutki-braku-snu/

Leczenie bezsenności

Co ważne, nie zawsze w stanie jest pomóc konwencjonalna medycyna. Standardowe farmaceutyki zazwyczaj mogą być stosowane w ciąży, jednak niekiedy – w określonych przypadkach – zalecenia lekarza prowadzącego mogą kategorycznie wykluczać taką terapię.

W większości przypadków leczenie farmaceutyczne to najskuteczniejszy sposób zwalczania bezsenności. Należy jednak pamiętać o tym, by stosować je w pełnej współpracy z lekarzem. Nierozważnie wprowadzona terapia może nie tylko pogłębić nasze problemy, ale też na przykład doprowadzić do uzależnienia.

Wizyta u lekarza to coś, z czym nie powinniśmy przesadnie zwlekać, ale też nie pierwszy krok do poradzenia sobie z bezsennością. Często skuteczne sposoby na bezsenność to zmiany w najbliższym otoczeniu. Stworzenie odpowiednich warunków to element, od którego powinniśmy zacząć po zaobserwowaniu pierwszych objawów dyskomfortu.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy w odpoczynku nie przeszkadza mi łóżko, na którym śpię? Musimy też regularnie wietrzyć swój pokój i dbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Powinniśmy również wyeliminować wszelkie czynniki drażniące, na przykład przenieść do innego pokoju kwiaty, których zapach może utrudniać zaśnięcie.

Ciekawym, choć dla wielu ekstremalnym, pomysłem będzie pozbycie się telewizora i oduczenie się oglądania go z poziomu łóżka, które służyć ma nam do snu. Z pewnością też zaśnięcie ułatwi nam wysiłek fizyczny, wykonany pół godziny przed położeniem się. Krótka seria ćwiczeń pozwoli na pozytywne zmęczenie, które może przynieść organizmowi zbawienne skutki.

2 thoughts on “Przyczyny i leczenie bezsenności

  1. tuscom

    Leczenie bezsenności najlepiej zacząć od zmiany trybu życia. Jedni polecają bieganie i to chyba najczęściej można na forach przeczytać, a ja wam polecam rower. Bez większego wysiłku każdy przejedzie 10 km dziennie i dzięki temu można sobie uregulować większość procesów w organizmie. I bezsenność nie będzie problemem, tak samo jak sporo kilogramów się dzięki temu straci i zrzuci zbędną wagę.

    Reply
  2. Patryk

    No fajnie mówić, ale co ze starszymi osobami, u których bezsenność jest coraz częściej? Przecież mój ojciec, który ma 70 lat, nie ma żadnych szans żeby przejść nawet 5 km. Dla niego pozostają już tylko farmaceutyki na bezsenność, bo żadne domowe sposoby są po prostu nie do zastosowania.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 5