Objawy sepsy u dzieci

Objawy sepsy u dzieci
5 (100%) 19 głosy
Sepsa budzi często bardzo negatywne uczucia. Kojarzona jest z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, które stanowią zagrożenie dla życia. Czy tak jest zawsze? Okazuje się, że nie, ponieważ to schorzenie często nie występuje gwałtownie, ale przez pewien czas się rozwija. Sepsa objawy u dziecka w każdym przypadku może dawać nieco różne.

Objawy sepsy u dziecka

Pierwsze objawy sepsy u dzieci mogą sugerować raczej infekcję wirusową lub bakteryjną. Dziecko uskarża się bowiem na gorączkę, która może przekroczyć 38,5 stopnia Celsjusza, bóle stawów i ogólnie sprawia wrażenie rozbitego. Niemowlaki i dzieci w wieku przedszkolnym mogą być także niespokojne i płaczliwe. Z drugiej strony, w czasie sepsy może także zdarzyć się temperatura niższa od 36,6 stopnia. W cięższych stanach sepsy towarzyszącymi jej objawami są nudności i wymioty.

Gdy zaczną oprócz tego pojawiać się przyspieszony oddech, drgawki, sztywność karku, niezborność ruchów lub wysypka krwotoczna, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jest to ostatni dzwonek, ponieważ zbagatelizowanie tych objawów może się skończyć trwałym uszkodzeniem narządów, a nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczna jest wysypka krwotoczna. Oznacza ona, że w naczyniach krwionośnych pojawiły się zatory. W tej sytuacji może dojść do wstrząsu septycznego. Wówczas cenna staje się już każda minuta.

Przyczyny sepsy u dzieci

Przyczyn sepsy u dzieci może być bardzo wiele. Jest ona bowiem powodowana nie tylko przez czynniki zewnętrzne, ale także przez bakterie, wirusy lub grzyby, które dziecko już w sobie nosi. Jeśli chodzi o bakterie, sepsę (zwaną także posocznicą) wywołują pneumokoki, gronkowce, paciorkowce lub też bakterie E Coli, grzyby – te należące do grupy Candida albicans, a w przypadku wirusów – te, które są odpowiedzialne za występowanie gorączek krwotocznych.

Leczenie sepsy u dzieci

Sepsy nie można leczyć na własną rękę. Gdy istnieje podejrzenie sepsy u dziecka, należy udać się prosto do lekarza. Sepsa objawy u dzieci daje bardzo wyraźne. Lekarz na podstawie ogólnego badania, w przypadku stwierdzenia sepsy, kieruje dziecko do szpitala. Leczenie szpitalne sepsy może być dwojakie. Jeśli doszło wyłącznie do zakażenia organizmu, dziecku dożylnie podawane są antybiotyki. Natomiast jeśli doszło już do wstrząsu septycznego, w leczeniu sepsy stosuje się sterydy oraz immunoglobiny, a także zabiegi polegające na oczyszczaniu osocza. Pacjent z sepsą jest monitorowany 24 godziny na dobę, a w szczególności kontrolowane są jego podstawowe funkcje życiowe, jak np. oddychanie.

Czy sepsą można się zarazić?

Rodzice dzieci, które dotknęła sepsa często zastanawiają się czy jest ona zaraźliwa? Odpowiedź brzmi: nie, aczkolwiek groźne dla nich, jak i dla ich innych dzieci stykających się z chorymi osobami, są te wirusy, bakterie oraz grzyby, które wywołują sepsę. Dlatego mimo wszystko, w przypadku wystąpienia sepsy, warto jest izolować rodzeństwo dziecka objętego tym schorzeniem od niego, ponieważ w ten sposób zmniejsza się ryzyko przedostania się do ich organizmu chorobotwórczych bakterii.

2 thoughts on “Objawy sepsy u dzieci

  1. Matka

    Moja Marysia miała sepsę i udało się jej pomóc, za co jestem ogromnie wdzięczna lekarzom z Lifemedica w Gdańsku. To właśnie oni pierwsi i praktycznie od razu rozpoznali sepsę u dziecka i nie było czasu na myślenie – od razu akcja, karetka, zawiezienie do szpitala. Życzę każdemu żeby miał szczęście i trafił na tak dobrych lekarzy jak ja.

    Reply
  2. Wiola

    Miałaś wielkie szczęście! Nie zawsze lekarze potrafią trafnie zdiagnozować sepsę u dzieci. Ile to historii już było w telewizji, że dziecko zachorowało na sepsę i skończyło się to tragicznie… Dobrze, że wszystko się tak skończyło.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1