Leczenie sepsy

Leczenie sepsy
5 (100%) 8 głosy
Sepsa jest zespołem bardzo niebezpiecznych objawów zakażenia. Nazywana jest również posocznicą lub uogólnionym zakażeniem organizmu. Leczenie sepsy samodzielnie nie jest możliwe – zbagatelizowanie objawów doprowadza do śmierci osoby cierpiącej na to schorzenie. W jaki sposób objawia się sepsa i jak można ją leczyć?

Objawy sepsy

Początkowe objawy sepsy zazwyczaj są mało uchwytne. Przypominają one zwykłą infekcję, co zwykle opóźnia postawienie odpowiedniej diagnozy. Później objawy chorobowe nasilają się i mogą pojawić się krwawe wybroczyny, które zazwyczaj są charakterystycznym objawem sepsy. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Sepsa wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej – w większości przypadków niezbędne jest podanie antybiotyku dożylnie oraz innych leków, które mają na celu zmniejszenie objawów. Brak takiego działania skutkuje zwykle śmiercią pacjenta.

Leczenie sepsy

Sepsa leczenie musi mieć szybkie, zwłaszcza w przypadku, gdy przyczyna nie została rozpoznana. Polega ono na podaniu antybiotyku o szerokim spektrum działania. To jednak nie jedyny środek leczniczy, jaki podaje się w takim przypadku. Sepsa objawia się również dolegliwościami związanymi ze złym działaniem układu krążenia. Niezbędne jest ustabilizowanie tego stanu, często również poprzez podanie leków podwyższających ciśnienie oraz środków przeciwzakrzepowych.

Wiele osób zadaje pytanie, jak leczyć sepsę w domowych warunkach, jednak nie jest to możliwe. Osoba, u której potwierdzono uogólnione zakażenie organizmu, musi zostać przez jakiś czas na oddziale intensywnej terapii. Jedynym działaniem, jakie można podjąć przeciwko sepsie, jest próba jej zapobiegania.

Zapobieganie sepsie

Profilaktyka w przypadku sepsy może obejmować różne działania. W przypadku małych dzieci niezbędne są szczepienia przeciwko drobnoustrojom, które najczęściej są przyczyną sepsy. Posocznicę u małych dzieci często wywołują meningokoki – warto rozważyć szczepienie, choć obecnie nie jest możliwa ochrona przeciwko wszystkim szczepom. Jeśli zaś chodzi o inne drobnoustroje, najlepiej jest chronić dziecko przed kontaktem z osobami, które mają objawy infekcji. Sepsę mogą też wywoływać paciorkowce lub gronkowce. Niektóre szczepy tych baterii mogą być odporne na antybiotyki, co może utrudniać dobór odpowiedniej terapii leczniczej.

Na sepsę bardziej narażone są osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony. To nie tylko osoby będące nosicielami wirusem HIV, ale także osoby starsze czy wyżej wspomniane małe dzieci. Również cukrzycy powinni mieć na uwadze fakt, iż są bardziej narażeni na możliwość wystąpienia posocznicy. Wydaje się, że osoby, które są w miarę dobrej formie, nie powinny bać się sepsy, jednak wcale tak nie jest. Bywa, iż stany zapalne wewnątrz organizmu są przez wiele osób bagatelizowane. Często nawracająca podwyższona temperatura jest objawem, który powinien skłonić daną osobę do wykonania badań. Także często nawracające zapalenia migdałków może przyczynić się do uogólnionej infekcji organizmu – warto w takim przypadku udać się do specjalisty, który oceni, czy konieczne jest wycięcie migdałków.

2 thoughts on “Leczenie sepsy

  1. KOniu

    Najgorsze co można zrobić, to uwierzyć, że w ogóle leczenie domowe sepsy jest możliwe. Jak już przytrafia się taka choroba, jak sepsa leczenie MUSI być w szpitalu!!! Nie ma co kombinować i wierzyć w jakichś znachorów, bo tu nie ma żartów, to już jest igranie z własnym życiem!

    Reply
  2. Ela

    Takich osób to chyba nie ma, że jak lekarz mówi, że podejrzewa sepsę, to mówi, że pójdzie do domu i wypije napar ziołowy… Poza tym lekarz diagnozujący sepsę nie powinien w ogóle na coś takiego pozwalać. Nie musi się zgodzić i powinien mieć możliwość zatrzymania takiego pacjenta w szpitalu na siłę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 − 46 =