Dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatia kręgosłupa
5 (100%) 6 głosy

Dyskopatia kręgosłupa to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa. Dotyczy zwyrodnień krążków międzykręgowych, czyli chrzęstnych struktur zlokalizowanych między kręgami. Ich zadaniem jest ochrona kręgosłupa przed nadmiernymi przeciążeniami, amortyzacja działających na kręgi sił oraz zapewnienie kręgosłupowi ruchomości.

Krążki międzykręgowe, zwane potocznie dyskami, to elastyczne, mocno uwodnione struktury. Wraz z wiekiem dochodzi do ich wysuszenia, utraty objętości i elastyczności. Ponadto nadwaga, siedzący tryb życia czy ciężka praca fizyczna nasilają te niekorzystne zmiany. Może wtedy dojść do pękania dysków oraz ich przemieszczania. Brak ochrony trzonów kręgów prowadzi do ich ścierania i powstawania osteofitów, czyli kostnych narośli. Może to ograniczać ruchomość danego odcinka kręgosłupa. Zaś wypadnięcie dysku i przemieszczenie w kierunku rdzenia kręgowego i ucisk na nerwy powoduje powstanie dyskopatii kręgosłupa.

Dyskopatia lędźwiowa – najczęstsza dyskopatia

Najczęstszą lokalizacją wspomnianych zmian jest odcinek lędźwiowy. Wynika to z faktu jego ciągłego przeciążenia w każdej pozycji ciała – leżącej, siedzącej czy stojącej. Dochodzi do pojawienia się silnego bólu, który nasila się w czasie wysiłku fizycznego. Gdy ucisk na rdzeń kręgowy jest wyjątkowo silny, ból jest bardzo silny i promieniuje do kończyny dolnej – mowa wtedy o rwie kulszowej. Noga może cierpnąć i być niedowładna. Najcięższa postać rwy kulszowej przebiega z zaburzeniami zwieraczy pęcherza moczowego czy odbytu. Czasem zdarzają się zaburzenia funkcji seksualnych. Wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna to druga co do częstości występowania dyskopatia kręgosłupa. Odcinek szyjny jest szczególnie narażony na zwyrodnienia i przeciążenia, co wynika z jego ogromnej ruchomości. Dyskopatia szyjna związana jest z zaawansowanym wiekiem i fizjologicznie postępującym włóknieniem i pękaniem krążków międzykręgowych. Ale nie tylko – jest także następstwem urazów (zwłaszcza komunikacyjnych), stresu i wzmożonego napięcia mięśni w obrębie szyi oraz wad postawy. Także niewłaściwa pozycja w czasie spania czy brak ruchu sprzyjają powstaniu dyskopatii szyjnej. Choroba objawia się bólami w obrębie szyi o różnym nasileniu, mogącym promieniować do barku i ręki. Mogą pojawić się zaburzenia czucia, mrowienie i niedowład kończyny górnej. Możliwe są bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty oraz omdlenia.

Diagnostyka i leczenie dyskopatii kręgosłupa

Najczęściej lekarz stawia rozpoznanie w oparciu o objawy oraz wyniki badań obrazowych – rtg odpowiedniego odcinka kręgosłupa, tomografii czy rezonansu magnetycznego. Podczas leczenia w pierwszej fazie, gdy choremu towarzyszy najsilniejszy ból, zalecany jest odpoczynek. Stosowane są też niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Miejscowo można stosować maści i plastry przeciwbólowe i rozgrzewające. Gdy stan chorego pozwoli na rehabilitację, wykonywane są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które powinny być stale kontynuowane w ramach profilaktyki nawrotów dyskopatii.

2 thoughts on “Dyskopatia kręgosłupa

  1. Olka

    Wypadnięcie dysku to kompletne unieruchomienie i człowiek jest przerażony jak się to stanie. Wiem co mówię, bo bym poszła do każdego znachora jak mi się to stało. Ale lepiej unikać jakichś podejrzanych kręgarzy i iść do normalnego lekarza, bo kręgosłup to nie żarty i można coś na stałe uszkodzić.

    Reply
  2. Prądzik

    To fakt, ale najgorsze jest to, że potem cały czas człowiek spodziewa się powtórki. Jak już raz zdarzy się wypadnięcie dysku, to o kolejne jest znaczenie łatwiej i ma się tendencje niezależnie od tego co człowiek robi a czego nie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 − = 42